Categorii
100 Proiecte Verzi

#100deProiecteVerzi Muzee Vii

Vizionare plăcută!

100 Proiecte Verzi

Muzee Vii, parte din planul „100 Proiecte Verzi”

Una dintre schimbările propuse la nivelul Municipiului Cluj-Napoca vizează latura culturală. Propunerea vine de la candidatul PMP la Primăria Cluj-Napoca, şi intenţionează să aducă Muzeul Satului din oraşul nostru la nivelul de “muzeu viu”. Acest lucru se referă la popularea acestui Parc Etnografic cu meşteri şi artizani care să locuiască efectiv în interiorul
muzeului timp de şase luni de zile pe an. Aceştia vor locui la casele tradiţionale în care trăiau şi generaţiile trecute de români care practicau aceleaşi meşteşuguri tradiţionale româneşti, aducându-le până în zilele noastre. În acest fel, ne spune candidatul PMP pentru funcţia de
primar al Cluj, vizitatorii muzeului, turişti locali şi străini deopotrivă, oameni de toate vârstele vor putea accesa în mod interactiv şi autentic, viaţa de odinioară şi elementele culturale româneşti în stare veritabilă.
Candidatul PMP, Fiţiu Avram, intenţionează să facă apel la o politică publică care să susţină implementarea ideii de „muzeu viu” în oraşul Cluj-Napoca. Această nouă viziune asupra muzeului satului are scopul de a multiplica numărul de turişti interesaţi de oraşul nostru, dar şi de
oferirea mai multor opţiuni de petrecere a timpului liber într-un mod recreativ şi de aducerea elementelor culturale şi tradiţionale mai aproape de noi, conform spuselor candidatului Fiţiu Avram. Un astfel de proiect ar avea, de asemenea, un potenţial educaţional relevant, tocmai datorită oportunităţilor pe care copiii şi elevii le-ar putea accesa într-un astfel de cadru.
Proiectul “Muzee verzi” face parte, alături de alte nouăzeci şi nouă de proiecte ecologice, din portofoliul de candidatură pentru funcţia de primar al Municipiului Cluj-Napoca. Candidatul Fiţiu Avram este convins că aplicându-şi cele 100 de iniţiative, poate să transforme localitatea noastră într-un oraş verde, atingând standardele europene pentru a câştiga acest titlu. Pentru a se califica drept “oraş verde”, Cluj-Napoca trebuie să atingă nişte indici prestabiliţi care vizează precum calitatea aerului, numărul, mărimea şi calitatea spaţiilor verzi, ş.a. Candidatul PMP este de părere că oraşul nostru, odată ecologizat, ar putea deveni viitoarea „capitală europeană verde”.