Categorii
100 Proiecte Verzi

#100deProiecteVerzi Gastronomie

Vizionare plăcută!

100 Proiecte Verzi

Gastronomie, parte din planul „100 Proiecte Verzi”

Una dintre iniţiativele pe care candidatul PMP la Primăria Cluj-Napoca, prof. conf. Fiţiu Avram, şi le-a propus pentru a aduce o schimbare în oraşul nostru, se referă transformarea acestuia într-un oraş gastronomic. Acesta declară că doreşte să ajute oraşul să-şi câştige identitatea gastronomică, promovând produsele tradiţionale locale, care să fie asociate cu Clujul, crescând astfel şi numărul de turişti care sunt interesaţi de oraşul nostru. Cum intenţionează candidatul PMP, Fiţiu Avram, să realizeze acest lucru? Acesta doreşte să adopte o politică publică prin care să finanţeze 100 de restaurante locale care sunt de acord să poziţioneze în prim plan aceste produse reprezentative. Parteneriatul dintre primărie şi aceste
restaurante doreşte să transforme aceste preparate culinare tradiţionale, alături de locurile în care sunt servite, în atracţii turistice.
În ce fel aceste produse clujene ar putea atrage atenţia?
Profesorul conferenţiar Fiţiu Avram a propus ca, după ce vor fi selectate acele mâncăruri sau produse care să devină emblema culinară a clujului, să fie aduse în atenţia turiştilor prin consacrarea lor în „Guiness Book” ca şi recorduri mondiale.
Însă aceste investiţii în bucătăria specifică locală şi în promovarea acestora vor aduce suficienţi turişti încât să merite eforturile financiare? Pot nişte produse culinare tradiţionale să sporească vizibil numărul de turişti?
Candidatul PMP promite creşterea numărului de turişti la un million până in 2024, dar este realizabil acest lucru?
Proiectul face parte din iniţiativa candidatului Fiţiu Avram de a transforma Cluj-Napoca într-un oraş verde. Prin această politică publică, acesta doreşte să valorizeze minim 100 de produse culinare specifice locului, care vor fi selectate alături de clujeni, în cadrul unui concurs
în care aceştia pot să îşi înainteze propunerile şi ideile. În ce fel un astfel de proiect poate câştiga încrederea votanţilor candidatului PMP?